Букові праліси Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО

У лісовій рослинності заповідника, складі деревних порід і будові лісових масивів сьогодні не помітно жодних слідів людського втручання. Такі ліси в широкому розумінні можна розглядати як праліси. Значення їх неоціниме, а тому Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на своїй 41-ій сесії 7 липня 2017 року розширив об’єкт "Букові праліси Карпат та давні реліктові ліси Німеччини" за рахунок нових ділянок букових пралісів.
Цей об'єкт становить надзвичайну цінність на світовому рівні як взірець недоторканих природних комплексів помірних лісів. Він репрезентує найбільш завершенні й найповніші екологічні моделі, де зображено процеси, що відбуваються в чистих та мішаних лісостанах за різноманітних природно-кліматичних умов.
Лише тут найкраще зберігся неоціненний генофонд бука лісового (Fagus sylvatica) та ряду інших видів з його ареалу. Букові праліси Карпат є надзвичайно важливими для розуміння повної картини історії та еволюції роду бука (Fagus), який завдяки своїй поширеності у північній півкулі є глобально важливим. До об’єкту, який зараз має назву "Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи" і охоплює території 12 європейських країн, занесено і українські масиви. До цього списку увійшли також праліси заповідника "Горгани" (заповідна зона – 753,48 га, буферна зона – вся територія заповідника). Букові праліси (Fagus sylvatica L.) є винятковим прикладом широколистяних лісів, які майже не зазнали впливу людської діяльності і є надзвичайно важливим джерелом історії розвитку європейських лісових екосистем. Праліси ефективніше, ніж інші ліси, пом’якшують клімат, очищують воду, утримують вуглець, надлишок якого в атмосфері, на думку багатьох вчених, є причиною глобального потепління.
Завдяки включенню букових пралісів Карпат до переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з’явився надзвичайний європейський інтерес до вивчення та збереження букових пралісів та поглиблення міжнародної екологічної співпраці. Адже створення умов для збереження унікальних природних цінностей, досягнення гармонії між людиною й природою є єдиним шляхом в умовах існуючої екологічної кризи.