Фауна

Фауна

Хто тут живе

Природний заповідник "Горгани" є затишним домом для представників тваринного світу. У складі фауни заповідника станом на 2021 рік виявлено 56 видів, занесених до Червоної книги України. Це насамперед ведмідь бурий, рись, кіт лісовий, норка європейська, саламандра плямиста.

Тваринний світ заповідника тісно пов’язаний з висотними рослинними поясами, тому значна частка його – види, характерні для хвойних лісів. Тут можна знайти такі види тайгового комплексу: рись звичайна (Lynx lynx ), сова довгохвоста (Strix uralensis), олень благородний (Cervus elaphus montanus Botes), ведмідь бурий (Ursus arctos L.).
З субальпійським поясом екологічно пов’язані тільки такі види тварин, як нориця снігова та тинівка альпійська. Разом з тим ареали більшості видів перекривають кілька висотних поясів.

Мешкають у заповіднику і ендемічні для Карпат хребетні: тритон карпатський (Triturus montandoni Bout), глушець карпатський (Tetrao urogalus Dombr.), сова довгохвоста карпатська (Strix uralensis mocroura Wolf), нориця снігова (Chionomys nivalis ulpius Muller) тощо.

У класі комах багато представників метеликів: красень адмірал (Vanessa atalonta), денне павине око (Inachis io), жалібниця (Nymphalis antiopa), будяківка (Cynthia cardui), бражник винний малий (Deilephila porcellus). Зустрічаються також махаон (Papilio machaon), подалірій (Iphiclides podalirius), сатурнія мала (Saturnia pavonia), які занесені до Червоної книги України. Серед твердокрилих можна спостерігати жука-самітника (Osmoderma eremita) та вусача альпійського (Rosalia alpina). На заповідній території трапляється понад 60 видів молюсків.

Рідкісні тварини на території заповідника

Червона книга України

Рись (Lynx lynx L.) – ссавець, який має відносно коротке тіло, довгі міцні лапи з великими ступнями, круглу голову з короткою шиєю, трикутні вуха з китицями, яскраві лицьові баки і короткий хвіст з тупим чорним кінчиком. Забарвлення хутра – від рудуватого до попелясто-сірого з різним ступенем плямистості. Поширений вид у Карпатах в мішаних і хвойних лісах. Харчується рись здебільшого м'ясом косулі, зайця-русака, мишоподібних гризунів та птахів. Найбільш активна у присмерковий та нічний час. Має природоохоронний статус "рідкісний" у Червоній книзі України, входить до Червоного списку МСОП, CITES і як вид, що підлягає охороні, до Бернської конвенції.

Ведмідь бурий (Ursus arctos) – найбільший наземний хижак у світі та найбільший хижак фауни України. Забарвлення хутра від світло-бурого чи рудуватого до темно-бурого. Маса тіла може сягати понад 400 кг. Барлоги влаштовує під виворотнями, в дуплах старих дерев, на схилах в чагарнику, серед кам'яних завалів. Занесений не лише до Червоної книги України, а й до Червоного списку МСОП, CITES. А як вид, що підлягає особливій охороні – до Бернської конвенції.

Саламандра плямиста (Salamandra salamandra L.) – тварина класу земноводних. Тіло інтенсивно чорне з жовтими плямами, черево однотонно чорне або коричневих тонів. Тулуб широкий, хвіст коротший від тіла, у січенні круглий. На передніх кінцівках по 4 пальці, на задніх – по 5. Довжина тулуба з хвостом –140-180 мм.

Занесена до Червоної книги України (природоохоронний статус – вразливі види). Також вид внесений до Додаток III Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають охороні") та Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).

Ендемічні види

Тритон карпатський (Triturus montandoni Bout) – тварина невеликих розмірів, яка занесена до Червоної книги України (природоохоронний статус – вразливі види). Ендемік Карпат і Татр. Довжина тулуба (разом із хвостом) самців близько 75 мм, самок – 80 мм. На відміну від багатьох інших видів тритонів, у самців спинний гребінь не розвивається, проте є добре помітний (до 5-8 мм) темний ниткоподібний відросток, довжина якого при переході до наземного способу життя, після закінчення сезону розмноження, різко зменшується (до 1 мм). Забарвлення досить мінливе, але в ньому найчастіше присутні жовто-коричневі і оливкові тони (самки дещо світліші), посередині спинної сторони проходить світла смуга, на боках тіла є темні плями і крапки, черево оранжеве до червоного без плям.

Глушець карпатський (Tetrao urogalus Dombr.) – вид птахів роду тетеруків, один із найбільших птахів Українських Карпат (маса тіла 2,5-6,5 кг, довжина тіла 60-87 см, розмах крил 87-125 см). Дорослий самець чорно-бурий, із зеленим металічним відблиском на волі і білими рисками на грудях; над оком червона шкіряна "брова"; на підборідді "борода"; біля основи крила біла пляма; на хвості дрібні білі плями; дзьоб кремово-білий. Доросла самка бура, пера з білуватою облямівкою; воло рудувате; хвіст заокруглений, рудий, з темними смугами; дзьоб бурий. Вид занесено до Червоної книги України та Бернської конвенції.

Нориця снігова (Chionomys nivalis ulpius Muller) – відносно велика сіро забарвлена довгохвоста нориця. Довжина тіла – 120-160 мм, лапка – 19-23 мм. Хутро сіре.. Селиться в зоні криволісся і на альпійських луках, найчастіше в місцях поширення кам'янистих розсипів. Мешкає у норах, активна увесь рік у вечірній та нічний час. Вид включений у два видання Червоної книги України, внесений у додаток ІІ до Бернської конвенції.