“Весняні особливості зими”

Наукові співробітники та інспектори природного заповідника «Горгани» упродовж 25 років проводять спостереження за сезонними явищами природи, які відображають біокліматичні риси поточних років.

Систематичний збір даних і проведення аналізу має велике значення для розуміння закономірностей, взаємозв’язків, виявлення змін, що відбуваються у природі.

Цьогорічна зима не обійшлася без особливостей. Позначки термометра далеко не відповідають календарній порі року і викликали активний ріст весняних рослин. Відсутність снігового покриву у першій та другій декаді січня на спостережуваних ділянках (710 м н.р.м.) у Горганському ПНДВ дала змогу відслідкувати особливості сезонного розвитку рослин зими 2023 р.

Зафіксовано відростання у підсніжника білосніжного, білоцвіту весняного, кремени білої. У ранньовесняних ефемероїдів спостерігається фаза бутонізації, у вовчого лика звичайного – розкривання бруньок, у ліщини звичайної – поява жіночих квіток і розвиток сережок.

Відростання підсніжника білосніжного 17.01.2023
Бутонізація підсніжника білосніжного 17.01.2023
Початок вегетації білоцвіту весняного 22.12.2022
Поява кремени білої 10.01.2023
Жіноча квітка ліщини звичайної 17.01.2023
Сережки ліщини звичайної 17.01.2023

Такі спостереження є важливими для глибшого розуміння особливостей адаптаційних та еволюційних механізмів, що виникають у відповідь на нові кліматичні, екологічні, урбаністичні чи інші чинники.