У природному заповіднику "Горгани" відбулася друга зустріч із зацікавленими сторонами щодо розробки нового Проекту організації території природного заповідника "Горгани".
Мета виробничої наради - обговорити основні природоохоронні цінності, їх загрози та напрацювати "дорожню карту" подальшої роботи.
Учасниками зустрічі були:
- заступник керівника Української Карпатської програми Франкфуртського зоологічного товариства Василь Мочан;
- провідний науковий співробітник Інституту ботаніки НАН України, представник Франкфуртського зоологічного товариства, національний експерт Анна Куземко;
- асистент українсько-німецького проекту "Підтримка природно-заповідних територій в Україні", офіс-менеджер Франкфуртського зоологічного товариства Марія Галайко;
- консультант Франкфуртського зоологічного товариства Петро Лазарчук;
- працівники адміністрації, служби державної охорони та науково-дослідного відділу природного заповідника "Горгани".
Зацікавлені сторони:
- директор ГО "Надвірнянський туристично-інформаційний центр" Володимир Гринішак;
- представниця ГО "Надбистрицька Гуцульщина" Ірина Кисляк;
- завідувач кафедри лісового та аграрного менеджменту Віктор Клід;
- завідувачка кафедри біології та екології ПНУ ім. В. Стефаника Мирослава Миленька;
- доценти кафедри біології та екології Андрій Заморока, Віктор Шпарик, Надія Різничук;
- секретар Надвірнянської міської ради Тарас Пекарський;
- представник управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської ТГ Віталій Михайлюк;
- депутат Поляницької сільської ради Іван Яремчук.
Науковий співробітник природного заповідника "Горгани" Роман Кузнєцов ознайомив присутніх із основними цінностями природоохоронної території.
Андрій Заморока зауважив що необхідно переглянути перелік цінностей як серед біотопів, так і серед рослин і тварин. Віктор Шпарик запропонував внести лучні оселища до списку біотопів.
Надалі консультант ФЗТ Петро Лазарчук провів презентацію про цінності людського добробуту. Після того учасники сформували 3 робочі групи. Робота в них була поділена на декілька етапів.
На першому етапі було визначено соціально-економічні цінності території природного заповідника "Горгани". Найбільш актуальні цінності представила група, яку очолив Віктор Клід. Водорегулююча та кліматорегулююча функції виділені як найбільш глобальні. Не менш важливими з представлених були також психолого-реабілітаційна, еколого-освітня функції та ланшафтно-естетичні цінності.
Під час дискусії Віктор Васильович наголосив на важливості побудови візит-центру на території природного заповідника "Горгани" та формування позитивного іміджу природоохоронної установи в громадах.
Мирослава Миленька зауважила, що невід'ємними елементами природної та культурної обізнаності є пленерні практики, медитації, аромотерапія, віртуальні екскурсії, бьордвочинг, екологічні стежки та доступність для осіб із обмеженими фізичними можливостями.
Друга робота в групах була присвячена виявленню першопричин прямих загроз природоохоронним цінностям заповідника. Василь Мочан провів презентацію на цю тему. Учасники опрацювали найбільш поширені з загроз і в ході обговорення визначали шляхи зменшення їх впливу. Було опрацьовано такі загрози як зменшення охоронної зони, не регульований туризм та інші.
Тарас Пекарський зазначив, що зміни в охоронній зоні пов'язані з переважанням економічних інтересів над природними цінностями.
На завершення проведено підготовку до наступних виробничих нарад.