Багато людей, серед яких представники різних галузей знань – філософи, історики, соціологи, психологи, називають сучасну епоху часом найбільш матеріалістичного і прагматичного ставлення до життя, часом невгамовного споживання і накопичення речей. На тлі вичерпування та виснажування природних ресурсів, а також зростаючої прірви між багатими і бідними країнами виникає нагальна потреба змінювати споживацькі звички і розвивати більш відповідальне ставлення людей до життя.
Саме про це йшлося протягом екологічної години «Про культуру споживання і користування речами», яка була організована для працівників та відвідувачів у Міська бібліотека для дітей та юнацтва Надвірнянської міської ради
Під час зустрічі провідна фахівчиня сектору еколого-освітньої роботи природного заповідника «Горгани» Галина Шадловська розповіла присутнім про намагання багатьох країн привернути увагу людей до культури споживання через запровадження особливих днів:
- Use Less Stuff Day, День використання менше речей, який відзначають щороку у третій четвер листопада;
- Buy Nothing Day, День без покупок, який відзначають в останню суботу листопада напередодні різдвяного розпродажу.
За місяці повномасштабної війни у багатьох українців відбулася переоцінка цінностей. Люди усвідомили, що цінності точно не в речах та їхній кількості. Роздумами про це учасники зустрічі поділилися, висловлюючи свої думки щодо запропонованих цитат про багатство, ставлення до речей та користування матеріальними благами.
Очевидно, нам слід привчати себе до божественної убогості, про яку наш Перворозум, Григорій Сковорода, у своїй притчі «Убогий жайворонок» висловився так: «Нужда, що знайшла потрібне, знехтувала зайвим, є справжнє багатство і та блаженна середина, наче міст між болотом і болотом, між бідністю і надлишком».
Життя вимагає звернути увагу на етичні, соціальні, економічні та екологічні наслідки сучасної культури споживання і дати зрозуміти людству, що окрім різних товарів та матеріальних речей, у світі є багато важливіших цінностей.