У соціальній мережі YouTube на каналі Гуцулендія 02.04.2025 було викладено відео сходження на гору Козій Горган у середині серпня 2024 року, що є територією природного заповідника «Горгани». Хочемо спростувати слова автора даного відео, що на територію природного заповідника «Горгани» «можна йти з працівниками парку». Працівники Карпатського НПП не мають жодного відношення до природного заповідника «Горгани», оскільки це дві окремі установи, які мають різний режим заповідності.
Враховуючи дані події, вкотре наголошуємо, що згідно п. 4.3 Положення про природний заповідник «Горгани», затвердженого Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.08.2020 р. № 115 (у редакції наказу Міндовкілля від 28.08.2023 № 602) , а також згідно ст. 16 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» «на території природних заповідників забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню заповідника, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на його природні комплекси та об’єкти, а саме: будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, не пов’язаних з діяльністю природних заповідників, розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, проїзд та прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування…».
Стаття 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає обов'язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища, згідно якої громадяни України зобов'язані:
а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
б) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів;
в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів;
г) вносити штрафи за екологічні правопорушення;
д) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Громадяни України зобов'язані виконувати й інші обов'язки у галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законів України.
У разі порушення громадянами вимог вищенаведених статей, передбачена відповідальність, визначена Кодексом України про адміністративні правопорушення, а саме ст. 91 «Порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду». Також визначається розмір відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022р № 575 «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд».
Природний заповідник «Горгани» звернувся до кіберполіції з метою встановлення та притягнення порушників до передбаченої відповідальності.