Зубниця залозиста

Цією публікацією розпочинаємо серію дописів про цікаві та цінні рослини, які зростають на території нашого заповідника.

Сьогодні хочемо познайомити з одним із індикаторів пралісів – зубницею залозистою. У змішаних букових пралісах природного заповідника «Горгани» часто можна зустріти зубницю залозисту (Cardamine glanduligera) – багаторічного рослину із трійчастими листками та відносно великими пурпуровими квітами. Це гість з минулого – релікт третинного періоду, який жив у часи після вимирання динозаврів (приблизно 65 млн років тому).

Родова та видова назви рослини пов’язані з особливостями будови певних її частин. Родова назва походить від форми кореневища, яке має багато дрібних зубів, а видова пояснюється наявністю численних залозок, які вкривають нижній бік листків цієї рослини.

Зубниця залозиста належить до ефемероїдів – рослин із тривалим життєвим циклом (багаторічних), але із коротким періодом вегетації. Вона гарно переносить суворі зими, оскільки є доволі морозостійкою, може витримувати пониження температури до -23 °C. Розвивається рано навесні, коли ґрунт ще холодний. У червні по завершенню плодоношення її надземна частина відмирає, а в ґрунті зберігається кореневище, з якого наступної весни розвинуться нові пагони. Попри те, що літню спеку ця рослина переносить у стані спокою, її підземні органи чутливі до зневоднення і перегрівання, тому на посушливих, добре освітлених ділянках вона не росте.